برای مشتریان اعتبار اجتماعی ایجاد کنید تا برای شما تبلیغ کنند!

هنگامی که محصول ما از نظر کیفیت و ارائه ، خوب باشد مشتریان ما خود به خود اقدام به تبلیغ ما به صورت دهان به دهان میکنند که این نوع تبلیغ بی شک تاثیر گذار ترین نوع تبلیغ خواهد بود. 

 همیشه ما دوست داریم چیزی را برای دیگران تعریف کنیم که وجه اجتماعی مان را بالا ببرد خوب آیا در  محصول و خدمات ما گزینه ای وجود دارد که باعث شود با تعریف کردن یا اینکه شخصی  بگوید که من از فلان فروشگاه خرید کردم و با این تعریف اعتبار خودش را پیش شخص دیگری بالا ببرد؟ آیا ویژگی منحصر به فردی در محصول یا خدمات ما وجود دارد؟ آیا هنگامی که محصول یا خدمات ما را استفاده میکنند گزینه ای وجود دارد که باز ترغیب به استفاده مجدد شوند؟آیا هنگامی که در مورد مجموعه ما با یکدیگر صحبت میکنند طور است که احساس میکنند مجموعه خودشان است؟

رسیدن به جواب یکی از پرسش های فوق می تواند کسب و کار ما را دگرگون کند! 

اگر ما بتوانیم یک ویژگی خاص در کسب و کارمان ایجاد کنیم که آن کار ما را منحصر به فرد نشان دهد میتوانیم امید وار باشیم که مشتریانمان با استفاده از محصول و خدمات ما احساس کنند که از یک اعتبار اجتماعی برخوردار شده اند و آن را برای دیگران تعریف کنند.به طور مثال اگر ما مشتریان ویژه خود را به یک مهمانی یا برنامه ای خاص دعوت کنیم آن دسته از کسانی که دعوت شده اند احساس خواهند کرد که با دیگران فرق دارند و جایگاه بالاتری نسبت به بقیه مشتریان داشته اند که در چنین مراسمی شرکت داده شده اند بنابرین آن را برای دیگران بازگو خواهند کرد. یا اینکه یک سری خدمات خاص را برای مشتریانی به کاربندیم که از مشتریانم ویژه ما هستنن یا حداقل بیشترین خرید ها را از مجوعه ما داشته اند این موضوع نیز احساس خاص بودن به مشتری دست داده و باعث خواهد شد برای دیگران از خاص بودنشان تعریف کنند. به طور کلی اگر ما کاری کنیم که بقیه رقبا جرات انجامش را نداشته باشند یک ویژگی منحصر به فرد در کارمان ایجاد کردیم که باعث میشود بیشتر سر زبان ها بیافتیم.

نکته ای دیگر که شاید برای ایجاد اعتبار اجتماعی بیشتر می تواند کار ساز باشد این است که کاری کنیم که مشتریان به دفعات از محصولات و خدمات ما استفاده کنند و به ازای هر بار استفاده یک امتیاز کسب کنند و وقتی به یک حد نساب قابل قبول رسید از خدمات ویژه مجوعه برخوردار شوند.

یک روز برای بار اول تصمیم گرفتم یک بازی سازی برای مشتریان طراحی کنم که با هر خرید از مجموعه یک امتیاز کسب کنند و در نهایت بعد از جمع آوری امتیازات از خدمات رایگان مجموعه بهرمند شوند .به همین خاطر یک باشگاه مجازی مشتریان راه اندازی کردم که درآن ،مشتریان برتر مشخص بودند و هر مشتری با نام کاربری و رمز عبوری که در زمان اولین مراجعه به مجموعه از طریق ارسال پیامک دریافت میکرد می توانست وارد پنل کاربری خود شود و جایگاه خود را بین مشتریان دیگر ببیند و این امر باعث میشد برای کسب مقام بهتر خرید های بعدی را انجام دهد.حتی هنگامی که برنامه های فوق العاده داشتیم تخفیفات ویژه ای مثلا برای اعضایی که از 30 امتیاز بالاتر داشتن قائل میشدیم که این موضوع دو مزیت در بر داشت یکی قدر دانی از کاربرانی که 30 امتیاز داشتند و ترغیب کاربرانی که این 30 امتیاز را نداشتند و از آن تخفیف ویژه محروم بودند.بنابراین ساخت یک سیستم امتیاز دهی در کسب و کار یا اصطلاحا ساخت یک بازی برای مشتریان میتواند باعث شود تا مشتریان آن را برای همدیگر تعریف کنند و جایگاه خود را نزد مشتریان دیگر برتر شمرند و درنهایت یک اعتبار اجتماعی برای خود خریداری کنند.

در ادامه این بحث باید بگویم اگر محصولات یا خدمات ما باعث شود که افراد احساس کنند مجموعه خودشان است خیلی راحت تر آن را برای دیگران بازگو میکنند. به صورت مثال اگر ما بتوانیم ارتباط خیلی خوب و صمصیمی با مشتریانمان ایجاد کنیم و آنها هنگامی که از محصولات یا خدمات ما استفاده میکنند احساس راحتی داشته باشند ،مجموعه را از خودشان می دانند. 

اگر ما بتوانیم محدودیتی برای استفاده کاربران از یک محصول یا خدمات خاص ایجاد کنیم آن هم نه برای همه مشتریان بلکه برای مشتریانی که شما آنهارا دعوت کرده اید ، بله درست است یک عده کوچک از مشتریان احساس خواهند کرد که یک جمع خودمانی تشکیل شده و فقط آنها میتوانند از این محصول استفاده کنند .اگر شما بودید چه حسی داشتید؟

برای مشتریان وفادارتان یک حریم خصوصی ایجاد کنید و یک سری خدمات خاص را فقط و فقط به این دسته ارائه دهید.در این اشتباه نیافتید که این خدمات عالی هستند و قطعا بقیه هم استقبال خواهند کرد آن موقع خاص بودنش را از دست خواهد داد .بگذارید این تبلیغ توسط دهان مشتریانتان منتقل شود تا یک اعتبار اجتماعی برایشان رقم بخورد.

 

جهت اطلاع از مطالب رایگان در حوزه افزایش فروش ، لطفا در سایت مدیر نمونه عضو شوید

 

منبع :

1- تجربیات واقعی و عملی نویسنده مقاله محمد جعفر اجری

2- کتاب مسری نوشته جونا برگر انتشارات ثروتمندان خودساخته
         

دیدگاهتان را بنویسید

دانلود رایگان واتساپ مارکتینگ

برای ارسال پیام تبلیغاتی در واتساپ همین الان محصول واتساپ مارکتینگ را دانلود کنید
دانلود محصول
نگران نباشید ،  اصلا ایمیل و پیام های مزاحمت آمیز ارسال نخواهیم کرد!
close-link

دانلود فایل های ضمیمه

دانلود
نگران نباشید ایمیل های مزاحمت آمیز ارسال نخواهیم کرد !
close-link