ابزارهای بازاریابی کم هزینه

پیش از این در رابطه با روش های و استراتژی های بازاریابی صحبت کردم حالا موقع آن رسیده که ایده های بازاریابی خود را توسط ابزارهایی که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد به گوش مشتریان برسانیم

ویدیو و صوت

همان طور که در بخش تولید محتوا به عنوان یک استراتژی بازاریابی صحبت کریم باید محتواهای خود را به صورت های مختلف تولید و به مشتری ارائه دهیم .امروزه ویدیو یک جایگاه ویژه ای در نزد مخاطبین دارد از جوانان تا افراد مسن کمتر  کسی است که به صورت روزانه در شبکه های اجتماعی ویدیویی را نگاه نکند با زدن فقط یک دکمه یا لمس کردن یک ویدیو شروع به پخش کردن میکند و از طریق ویدیو به راحتی می توان پیام تبلیغاتی خود را انتقال دهیم. با توجه به آمار هایی که از اینستاگرام منتشر شده بازدید ویدیو ها از عکس نوشته ها به مراتب بالاتر است چون مردم علاقه بیشتری نشان میدهند و الگریتم ایستاگرام هم برای ویدیو ارزش بیشتری قائل است.

 بیش از 90 درصد افراد جامعه امروزه گوشی های هوشمندی دارد که ویدیو های مختلف را به راحتی پخش میکند و به همین ترتیب نیز می توان به راحتی یک ویدیو چند دقیقه ای از محل فعالیت یا خدمات و محصولاتمان را بگیریم و آن را در معرض دید همگان قرار دهید. این ابزار قدرت مت به لحاظ کم هزینه بودن و پرکاربرد بودن جایگاه ویژه ای در بین کاربران دارد.

صوت نیز مانند ویدیو جایگاه خوبی در بین مشتریان دارد و آنها می توانند به پیام های بازاریابی یا محتواهای رایگان مفیدی که در زمینه کسب و کارتان به آنها میدهند در زمان هایی که فرصت دیدن ویدیو را ندارند مثل رانندگی به شما گوش دهند و آموزش ببینند و حتی به دلیل داشتن حجم پایین تری نسبت به ویدیو به راحتی با یکدیگر به اشتراک بگذارند

اولین صوتی که به عنوان تبلیغ برای کسب و کارم ضبط کردم بر میگردد به بهمن ماه  1397 و جشن یک سالگی خانه بازی که با همسرم راه اندازی کرده بودیم . من در چند دقیقه یک متن کوتاه را با تلفن همراهم ضبط کردم و با گذاشتن یک موسیقی زیر صدا آن را برای مشتریان ارسال کردیم. محتوای صوت حاکی از این موضوع بود که ما به مناسبت یک ساله شدن کسب و کارمان جشن شادی را برای کودکان ترتیب دادیم که در صورت تمایل می توانید در آن شرکت کنید فکر کنم 2 دقیقه و 30 ثانیه طول صوت بود اما تقریبا تمامی صندلی هایی که در نظر گرفته بودیم تکمیل شد و حتی دیگر جوابگوی متقاضیان بیشتر نبودیم. بنابراین از صوت و ویدیو قافل نشوید چرا که میتواند ابزار کم هزینه خوبی برای انتقال پیام شما باشد

شبکه های اجتماعی ( واتساپ – اینستاگرام – تلگرام)

 اولین، بهترین و حتی در دسترس ترین ابزار بازاریابی همین موبایلی است که در دستان شماست.امروزه کمتر کسی را خواهید دید که یک گوشی موبایل هوشمند نداشته باشد و قطعا چند شبکه اجتماعی نیز روی آن نصب نکرده باشد. خوب به همین راحتی کار شروع شد.باید از این فرصت رایگان استفاده کرد و مخاطبین خود را به سمت شبکه های اجتماعی خودمان بکشانیم 

محبوب ترین شبکه های اجتماعی که تا به امروز مورد استفاده کاربران ایرانی قرار گرفته عمدتا واتساپ ،اینستاگرام و تلگرام است.

واتساپ

در این قسمت می خواهیم در رابطه با بازاریابی واتساپ صحبت کنیم امروز تقریباً بسیاری از افراد با شماره موبایل خود در واتساپ عضو هستند و هر روزه پیغام هایی که برایشان می آید را قطعاً یک بار باز یا بسته می کند. ما می توانیم از این موضوع برای بازاریابی خودمان استفاده کنیم و پیغام های تبلیغاتی شامل عکس فیلم یا متن تبلیغاتی صوت را از طریق این اپلیکیشن قوی ارسال کنید اما یک مشکل اصلی که این اپلیکیشن دارد این است که هنگامی که یک پیغام تکراری را به دفعات برای مخاطب های خودمان ارسال کنیم از طرف  واتساپ یک تبلیغ گر محسوب شده و اکانت ما غیر فعال میشود. 

 برای حل این مشکل نرم افزار هایی توسط شرکت های دیگر نوشته شده است که در واقع یک ربات ارسال هستند و می توان با تنظیماتی که در این ربات های ارسال انجام داد وانمود کرد که یک کاربر انسانی تعداد زیادی پیام را با فاصله زمانی متفاوت ارسال میکند

یکی از این نرم افزار ها وات سندر نام دارد که می توان روزانه تعداد زیادی پیام را در واتساپ ارسال کرد .این نرم افزار توسط واتساپ وب که یکی  از امکانات واتساپ است به گوشی ما وصل میشه و از طریق شماره واتساپ ما ارسال ها را یکی یکی و با فاصله زمانی مختلف ارسال میکند.

اگر مطلع باشید واتساپ یک پلتفرم اجتماعی است و به کاربران اجازه ارسال بیش از حد پیام های تکراری را نمی دهد اگر شما در یک فاصله زمانی یکسان مثلا یک ساعت تعداد زیادی پیام تکراری را برای مخاطبین خودتون ارسال کنید بدون شک از سمت واتس اپ یک تبلیغ گر به حساب می آید و شماره شما مسدود میشود.مسدود شدن شماره به این منظور است که دیگر با آن شماره ای که در واتساپ عضو هستید هیچ پیغامی را دریافت و ارسال نخواهید کرد و کلا از واتساپ اخراج می شویم البته این موضوع در سری اول با جریمه 3 الی 4 ماهه همراه است و اگر باز هم تکرار شود جریمه های سنگین تر یا مدت زمان بیشتری از واتساپ محروم خواهید شد.

این موضوع را براتون باز کردم که به شما بگویم می شود توسط نرم افزار واتساپ پیام تبلیغاتی ارسال کرد اما ابتدا باید قوانین واتساپ را بدانید و بعد از رعایت کردن  قوانین به ارسالهای انبوه بپردازید. با دانستن این قوانین و امکاناتی که نرم افزار واتسندر دارد میتوانید تنظیمات لازم را انجام داده و روزانه و بدون مشکل پیام های تبلیغاتی انبوه برای کاربرانتون ارسال کنید .دوستانی که علاقه مند هستند با این نرم افزار آشنا شوند و به صورت حرفه ای پیام های تبلیغاتی تاثیر گذار برای  مشتریانشون ارسال کنند می توانند با مراجعه به صفحه https://modirenemoneh.com/product/whatsapp-marketing/  در سایت مدیر نمونه اطلاعات لازم را کسب نمایند.

تلگرام

این شبکه اجتماعی نیز مانند دیگر شبکه ها از قابلیت های بسیار خوبی برخوردار است یکی از ویژگی هایی که تلگرام نسبت به واتساپ دارد ایجاد کانال های اطلاع رسانی یک طرفه است که فقط شما به عنوان ادمین و سرگروه می توانید مطالب را در کانال بگذارید و دیگران این امکان را ندارند و مهتر اینکه اعضای کانال هیچ گونه دسترسی به اطلاعات تماس یکدیگر ندارند قابلیت گروهی واتساپ هم این امکان را دارد که فقط ادمین پیام را ارسال کند اما شماره تمامی اعضا مشخص است و گاها مشاهده شده که با اعتراض بعضی که چرا شماره من را در اختیار دیگران قرار داده اید همراه است.

در سالهای اخیر این شبکه در ایران فیلتر شده و به راحتی در اختیار کاربران نیست و این موضوع باعث شده که کاربران ایرانی بیشتر از واتساپ و اینستاگرام استفاده نمایند.

اینستاگرام

 با توجه به فراگیری این شبکه اجتماعی و جذابیتی که برای کاربران به واسطه گذاشتن عکس و فیلم ها ایجاد میکند محبوب ترین شبکه اجتماعی در ایران است. راحتی انتشار یک پست اینستاگرام دیگر دلیلی است که این شبکه را نزد مخاطبان خود محبوب ساخته است

ما با معرفی محصولات و خدمات مان در اینستاگرام به راحتی می توانیم پیام های بازاریابی خود را به مخاطبین خود برسانیم
ما در سامانه های پیامکی نمی توانیم عکس و فیلم ارسال کنیم اما میشود لینک پست اینستاگرام خود را در پیامک برای مشتریان ارسال کنیم تا با مراجعه به صفحه ما محیط کارگاه یا فروشگاه ما را بازدید کنند و با محصولات و خدمات ما آشنا شده و ذهنیتی مثبت از کسب و کار ما داشته باشند.

سامانه ارسال پیامک

این ابزار که به راحتی و تقریبا ارزان در اختیار همه است میتواند کمک بسیار زیادی به تبلیغات ما کند. اگر خاطرتان باشد گفتیم که اطلاعات مشتریانی را که جمع کردیم را می توان در این پنل ها وارد کرد و متن های تبلیغاتی را به صورت انبوه برای مخاطبین ارسال نمود.
عضویت در این پنل ها معمولا رایگان یا بسته به نوع و امکانات پنل با هزینه ای جزئی میسر است و ما فقط باید هزینه پیامک هایی که ارسال میکنیم را شارژ کنیم.

دقت داشته باشد که از جملات تاثیر گذار و کوتاه استفاده کنیم تا متن های ما خلاصه شود و هزینه کمتری پرداخت کنیم. از مزیت های دیگر این پنل ها این است که ما به راحتی می توانیم به افرادی که شماره های آنها را حتی نداریم با توجه به سن ،جنسیت،مکان سکونت، و غیره پیامک ارسال کنیم.

حتی شما میتوانید پیامک های هوشمند ارسال کنید مثلا میتوانید با نوشتن یک متن و ارسال گروهی برای هر فرد به صورت منحصر به فرد نام و نام خانوادگی و جزئیات مختلفی را از طریق این سامانه ها ارسال کنید تا به پیام های شما توجه بیشتری صورت پذیرد.

حتما در انتهای متن های ارسالی شماره تماس و لینک های شبکه اجتماعی و وبسایت خود را قرار دهید تا با دیدن پیام شما در صورت لزوم کاربران بتوانند با شما تماس بگیرند یا از طریق شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام با محیط کسب و کار شما و محصولاتتان در نگاه اول آشنا شوند و یک ذهنیت مثبت در مخاطب ایجاد خواهد شد.

از طریق این پنل ها شما می توانید به منطقه جغرافیایی خاصی که مد نظر شماست و شماره اشخاص آن را ندارید پیام تبلیغاتی ارسال کنید و  حتی می شود پیامی به مردان و زنان با رده سنی خاص ارسال کنید

اکثر این سامانه ها قابلیتی دارند که می توانند به وبسایت یا باشگاه مشتریان شما وصل شوند و می توانید به راحتی برای مشتریانتان نظر سنجی و پیام های هوشمند ارسال کنید.

کارت ویزیت

خوب قطعا کاربرد این کارت ها را دیدید و روزانه شاید چند تا از اون ها رو از افراد و کسب و کار های مختلف اخذ می کنید اما چند نکته وجود دارد که بهتر است در طراحی کارت هایمان رعایت کنیم

  • رنگ قالب کسب و کارتان را داشته باشد
  • اطلاعات خلاصه شامل نام برند شما ، لوگو، راه های ارتباطی (شبکه های اجتماعی-شماره تماس و سایت) و در یک جمله محصول و خدمات تون را توضیح دهید.

باید کارت ویزیت خود را ارزشمند جلوه دهید تا احتمال کنار گذاشتن آن کمتر شده یا به محض دریافت کارت باعث شود مخاطب اطلاعات تماسش را با عضویت در سایت یا شبکه های اجتماعی شما بدهد تا مجددا آرشیو اطلاعات شما تقویت گردد . این نکته هم قابل اهمیت است که امروزه مشتریان زحمت تایپ کردن یا آدرس سایت  یا لینک شبکه های اجتماعی را به خود نمی دهند پس بهتر است روی کارت QR طراحی کنید تا به راحتی و با چند کلیک وارد سایت یا شبکه های اجتماعی شما شوند.

  وب سایت

     هر کسب و کاری نیاز به یک مکان برای دیده شدن و فروش دارد. با پیشرفت تکنولوژی و به روی کار آمدن اینترنت داشتن یک وب سایت چیز سختی نیست.شاید بشود برای تبلیغات از شبکه های اجتماعی کمک گرفت اما تمامی این پلتفرم ها دارای یک سری محدودیت هایی هستند که تغییر دادن اونها دست ما نیست و البته در شبکه های اجتماعی نمیشه چیزی را مستقیما فروخت اما یک سایت میتواند تمامی این مشکلات رو به کل حل کرده و یک مکان واقعی برای ملاقات با مخاطبین برای ما ایجاد کند.

شاید اولین سوالی که براتون پیش بیاد این باشد که خوب طراحی یک سایت توسط برنامه نویس و یا شرکت های طراحی  صورت میگیره که مستلزم پرداخت هزینه های زیادی هست و دوم اینکه برای هر تغییر در سایت می بایست به اون برنامه نویس یا شرکت طراح مراجعه کنیم  تا این کار رو برامون انجام بدهند. دقیقا همین موضوع دو بار برای من اتفاق افتاد  سال 1390 بود که اولین سایتم را به یک طراح شخصی سپردم و برای اون موقع هزینه زیادی را پرداخت کردم اون هم یک سایت استاتیک که تمامی تغییرات اصلی توسط برنامه نویس انجام می شد و من فقط میتونستم مطالب جدید در اون بگذارم و البته یک فروشگاه ساده برای فروش هم داشت و تقریبا بعد چند ماه هم کنار گذاشته شده چون باید برای هر تغییر کوچیک کلی زمان و هزینه پرداخت میکردم .بعد از این تجربه تلخ در سال 1394 سایت جدیدی با فروشگاه بهتری البته با هزینه ای تقریبا 10 برای  قبلی ، به یک شرکت طراح پرداخت کردم و مشکلاتم چندین برابر شد و هر روز باید با یک نفر از اون شرکت تماس می گرفتم و از اول توضیح میدادم که مشکل من چی هست تا برطرف کنند و تقریبا بعد از یک سال کلا سایت داشتن رو کنار گذاشتم . تا اینکه در دوره ساخت کسب و کار آنلاین استاد عزیزم آقای ژان بقوسیان شرکت کردم و با کلمه ای به نام ورد پرس آشنا شدم .این کلمه دنیای کسب و کار اینترنتی را برای من تغییر داد و اونجا متوجه شدم که برای داشتن یک سایت  خوب اصلا نیاز نیست برنامه نویسی بلد باشم یا هر روز منتظر تغییر سایتم توسط شخص یا شرکت بمانم و حتی امروز پس از گذشت 5 سال با پرداخت ¼ هزینه نسبت به  سال 94 میشود یک سایت حرفه و فروشگاهی را در 3 الی 4 روز ساخت و از اون استفاده کرد .پس  برای داشتن یک سایت حرفه ای و خوب فقط کافی است کلمه وردپرس را در اینترنت جستجو کرده تا  شاهد آموزش های متفاوتی برای ساخت یک  سایت  خوب باشید .

با همه توضیحاتی که برای ساخت یک سایت خوب دادم شاید هنوز مجاب نشده اید که بخواهید خودتان به صورت مجزا یک سایت داشته باشید یا شد بگویید فعلا برای من زود است که بخواهم یک سایت داشته باشم.بسیار خوب میتوانید از سایت های دیگر برای شناختن کسب و کار خود استفاده کنید. من تا قبل از اینکه سایت واقعی خودم را راه اندازی کنم تقریبا در 8 الی 10 سایتی که تبلیغات رایگان ثبت میکردند ثبت نام کردم و اطلاعات کسب و کارم و همین طور شماره تماس خود را وارد کردم .فکر میکنید چه اتفاقی افتاد ؟  مخاطبین هنوز از اون سایت ها به من زنگ میزنند و قیمت محصولات را سوال میکنند حتی بعضی از این تماس ها منجر به فروش های خیلی خوب میشود.اصلا از تبلیغات رایگان اینترنتی قافل نشودی حتی اگر هم خودتان به صورت مجرا یک سایت خوب داشته باشید.

فاکتور فروش:

دقت کردید بار ها به خرید میرود و در پایان به شما یک فاکتور میدهند که جزئیات خریدتان و قیمت های مربوطه درآن وجود دارد و مابقی کاغذ خالی است!!!! خوب می شود در ادامه این فاکتور شبکه های مجازی وب سایت یا هر کانال ارتباطی با مخاطبین را در آن اضافه کنید و برای ترغیب  شما در شبکه های اجتماعی هدیه تعیین کنید

خودرو ها

میتوانید با نصب آگهی ها خود یا خلاقیت در محصولات یا خدمات خود بر پشت شیشه یا بدنه خودرو سواری یا باری خود و دیگران یک تبلیغ متحرک ایجاد کنید که با جابه جایی ،آن را در معرض دید همگان قرار خواهند داد. تصور کنید در جلوی شما یک خودروی سبز رنگ که تمام بدنه  را با چمن مصنوعی پوشانده است در حال حرکت است و در قسمتی از بدنه نوشته فروش انواع چمن مصنوعی ، این برای شما شگفتی ندارد ؟ 

پست یا پیک موتوری

ترجیحا سعی کنید حتی الامکان آدرس سکونت مشتریان خود را در آرشیو داشته باشید تا در مناسبت های مختلف از آنها تقدیر و تشکر کرد و از طریق پست یا پیک هدایا یا کارت پستال های مختلف را ارسال کنید .

تراکت 

قدیمی ترین شیوه ارتباط با مشتریان شاید پخش تراکت و بروشور باشد که تقریبا مشتریان را کمتر ترغیب به خواندن آن میکند .یکی از دلایل آن شلوغی محتواهای درون آن است .هر چه بتوانیم پیام بازاریابی خود را کوتاه تر و خلاصه بیان کنیم مخاطبین نیازمند گذاشتن زمان کمتری برای خواندن هستند و با یک نگاه متوجه پیام بازاریابی شما خواهند شد. بهتر است در متن تراکت های خود از یک اقدام تشویق کننده استفاده کنید که مخاطب با خواندن آن ترغیب به اقدام شود مثلا با ارسال عدد 1 به سامانه پیامکی فلان از 30 درصد تخفیف بهرمند شوید یا یک مطلب کاربری متناسب با فعالیت خود در آن قرار دهید که جذابیت  بیشتری برای مخاطب ایجاد کند و باعث شود تراکت شما را نزد خود نگهداری کند 

حتی در بعضی مواقع می شود همین تراکت را به  عنوان یک کوپن تخفیف یا حتی استفاده رایگان خدمات و محصولات شما برای بار اول قرار داد البته توجه داشته باشید روشی برای استفاده رایگان در نظر بگیرید که هر کاربر مثلا با کد ملی خود فقط یک بار از این خدمات استفاده کند و باعث نشود تا کاربران سود جو به دفعات از آن استفاده کرده و شما را به ورشکستگی نزدیک کنند!

فرض کنید یک کافی شاپ دارید و برای جذب مشتریان و تقویت بانک اطلاعات مشتریانتان اقدام به پخش تراکت هایی با شماره منحصر به فرد کرده اید و هر کاربر با ارسال کد ملی خود به سامانه پیامکی شما می تواند یک فنجان قهوه رایگان صرف کند و شما در نرم افزار یا یک فایل اکسلی ساده اطلاعات آنها را ثبت کرده و به آنها برای بار اول سرویس رایگان می دهید و در صورت مراجعه دوم و جستجوی شما در آن فایل متوجه خواهید شد که آن کاربر با نام و نام خانوادگی و شماره موبایلی که ارسال کرده یک بار از این خدمات رایگان استفاده کرده است. این موضوع در شغل های مختلف با توجه به ماهیت کسب و کار، نیازمند طراحی و تعمل خاص خود می باشد. 

در کل منظور من از پخش تراکت این است که در آن خلاقیت به خرج داده تا نسبت به دیگر تراکت ها متمایز تر باشد و بتوان توسط آن ورودی های جدید بگیرید.   

بنرهای تبلیغاتی کوچک

با فروشگاه هایی که مشتریان یکسان ولی کسب و کار متفاوتی نسبت به شما دارند مذاکره کرده و بنر های کوچک تبلیغاتی خود را در آنجا نصب کنید.سعی کنید در محتوای این بنر ها روش هایی را به کار ببرید که مشتریان را ترغیب به اقدام کند مثلا در متن تبلیغ بنویسد با ارسال عدد 1 به شماره پیامکی زیر از 20 درصد تخفیف ما بهره مند شوید. 

هدیه ها

در اینجا قصد ندارم انواع هدایای تبلیغاتی را برای شما بازگو کنم فقط می خواهم بگویم که هدایا یکی از تاثیرگذارترین ابزارهای تبلیغات هدایا هستند. هدایا می تواند وفاداری مشتری را به مجموعه شما افزایش دهد. با کمی جستجو در اینترنت می توانید هدایای تبلیغاتی مناسب و ارزان قیمتی پیدا کنید که باعث تقویت برند شما در ذهن مشتری و اطرافیان آنها شود. بر خلاف نظر بعضی از متخصصان در این حوزه ، من معتقدم نیازی نیست هدایای تبلیغاتی حتما متناسب با کسب و کار شما باشد و می تواند هر چیز جذاب و خاطره انگیز را در برگیرد

بهتر است هدایایی ک انتخاب می کنید به شکلی باشد که کاربردی  بوده و در معرض دید افراد دیگر قرار بگیرد مثلا یک ساعت دیواری گزینه مناسبی است . البته این موضوع را در نظر بگیرید که تبلیغاتی که روی آن چاپ  میکنید خیلی بزرگ نباشد  چرا که در اغلب مواقع استفاده نخواهد شد . 

اگر قصد ندارید به یک باره یک هزینه اولیه برای خرید و چاپ هدایای تبلیغاتی پرداخت کنید می توانید هدایایی  به مشتریان بدهید که خاطره ای خوش را برایشان بسازد و به تناسب و تعداد دلخواه آن هدایا را خریداری کنید . ارائه یک بلیط  سینمای 4 نفره به یک خریدار می تواند ذهنیتی مثبت و خاطره انگیز برای او و خانواده  اش ایجاد کند و این موضوع ممکن است با به اشتراک گذاشتن خاطره با دیگران ختم شده و باعث شود به صورت مسری تبلیغات شما دهان به دهان منتقل شود.  

مجلات ،روزنامه ها و نشریات

چاپ تبلیغات در مجلات هم یکی دیگر از روش های بازاریابی محسوب میشود اما امروزه بهتر است به جای محتوا های تبلیغاتی از محتواهای آموزشی در حوزه کسب و کارمان استفاده کنیم و با بازاریابی محتوا مشتریان را به سمت فروشگاه خود بکشانیم.

مثلا فروشگاه لوازم خانگی داریم.می توانیم در هر نوبت چاپ مجله یا روزنامه محلی یک چند مزیت یک وسیله خانگی که به تازگی در بازار آمده را عنوان کنیم که دیگر وسایل مشابه این مزیت را ندارد و در آخر هم جمله کوتاه از فروشگاه مان بنویسم و جهت بازدید این محصول افراد را به آنجا دعوت کنیم یا به خوانندگان این مقاله یک تخفیف یا خدمات خاصی ارائه کنیم که در پایان یک روش اقدام هم برای مشتری ایجاد کرده باشیم.شایان ذکر است مطلب شما باید جدید و کاربردی باشد و بتواند نظر مشتری را جلب کند. 

شرکت در نمایشگاه های محلی یا اجاره میزی کوچک در همایش ها 

بله درست است یک میز کوچک میتواند فروش یک یا چند ماه شما را تضمین کند در صورتی که آن را در جای مناسب بگذارید. قطعا به نمایشگاه های مرتبط رفته اید یا در سمینار ها یا همایش های مرتبط با زمینه کاریتان مراجعه کردید. اگر با مسئول برگزاری مذاکره کنید تا اجازه دهد یک میز کوچک در کنار سالن به شما بدهد دیگر کار تمام است و شما یک تریبون فروش عالی و مرتبط با فعالیت خود ایجاد کرده اید که هم میتوانید فروش داشته باشید هم بانک اطلاعات مشتریان آینده خود را تقویت کنید.

حتی در بعضی مواقع ممکن است در نمایشگاه هایی که با کسب و کار شما مرتبط نباشد هم ورودی های خوبی از مشتریان بگیرید چرا که غرفه ای متفاوت در یک نمایشگاه باعث جلب توجه مشتریان خواهد شد

بازاریابان حضوری

تاثیرگذارترین ابزار بازاریابی خود انسان است .دقت کنید که بازاریابان شما اطلاعات کافی از محصولات و خدمات شما را داشته باشند تا هنگامی که در روبروی مشتری قرار می گیرند بتوانند تمام سوالات احتمالی را پاسخ داده  و در ذهن مخاطب ایجاد اطمینان کنند . تاثیرات منفی این مورد به اندازه است که بهتر است که اگر بازاریابان شما بر روی کالا سوار نیستند اصلا برای پرزنت کردن مشتری نروند چرا که باعث تخریب برند و محصولات شما در ذهن مشتری خواهند شد.  

تلفن 

ابزار راحت و دردسترس تمامی ما انسانها تلفن است و به راحتی می توان با هزینه ای کم پیام بازاریابی را به مخاطبان برسانیم 

خیلی وقتا شاید به این تماس ها برخورد که شخصی خانم یا آقایی زنگ میزند و فرمول وار  و بدون اینکه بپرسد وقت کافی  دارید یا اصلا وقت مناسبی برای زنگ زدن بوده یا نه فرمول وار تمامی اطلاعات محصول یا خدمات شان را بدون اینکه اصلاً بپرسند شما یا به این محصول نیاز دارید ارائه می کنند و در نهایت انتظار خرید را  از شما دارد در این جور مواقع من عمدتاً به این جور افراد حتی اگر کالایی رو هم نیاز داشته باشم جواب منفی می دهم!

وقتی برای اولین بار به شخصی تماس میگیریم بعد از معرفی خودمون اولین سوالی که باید بپرسیم این است که آیا الان وقت مناسبی برای صحبت کردن هست یا خیر ؟ در صورتی که  جواب طرف مقابل مثبت بود ادامه میدیم و بهتر است که نام فرد را همان ابتدای امر بپرسیم تا در حین صحبت کردن چندین بار فامیل یا نام او به کار ببرید تاثیر ذهنی این موضوع اینقدر زیاد است که یک احساس خوشایندی به فرد القا می کنید که شما با احترام نامش را صدا میزنید 

دومین نکته این که به هیچ وجه در ابتدای صحبت بر سر قیمت  نروید سعی کنید بیشتر مشتری از شما سوال کنید و خوب گوش دهید که مشتری از شما چه چیزی را انتظار دارد .بهترین فروشنده بهترین شنونده است  در بین صحبت‌های مشتری ببینید دغدغه یا نگرانی که از تهیه یک محصول دارد چیست  تا در ادامه صحبت ها بتوانید از این نگرانی استفاده کنید و مزایا و خدماتی که در راستای آن دغدغه مشتری هست رو پررنگ کنید .

 

سامانه باشگاه مشتریان

یکی از جذاب ترین روش های بازاریابی ایجاد یک بازی سازی  یا گیمیفیکیشن بین مشتریان است .در اصل ما با این روش کاری می کنیم تا مشتریان ترغیب شوند بیشتر از ما خرید کنند برای ایجاد بازی سازی در کسب و کار های مختلف ممکن است راه های زیادی وجود داشته باشد .یکی از ابزار هایی که این امکان را به ما میدهد سامانه های باشگاه مشتریان است. اگر دقت کرده باشید اکثر بانک ها از این ابزار به خوبی استفاده میکند آنها به مشتریان در ازای کسب امتیاز از طریق پرداخت قبوض یا کارت به مارت کرد و خرید از دستگاه های پوزی که مربوط به بانک خودشان است یک سری امتیاز به مشتریان می دهند و در ازای جمع شدن امتیازهای مشخص وام ها و جوایز نقدی برای مشتریان در نظر میگیرند. ما نیز از این روش ها در کسب و کارمان می توانیم استفاده کنیم . درست است که بانک ها یت شرکت های بزرگ سامانه های اختصاصی برای خود طراحی کرده اند و هزینه های زیادی بابت این موضوع پرداخت کرده اند اما سامانه های آماده رایگان یا  ارزان قیمتی نیز وجود دارد که شما می توانید اطلاعات مشتریان را در آنها جمع آوری کرده و به ازای هر خرید از فروشگاه یا شرکت شما یک امتیاز به مشتری خود اختصاص دهید و با توجه به امتیازهای جمع شده به مشتریان هدایا و محصولات رایگان ارائه دهید یا مثلا اگر قصد دارید به مشتریان  30 تخفیف دهید به آنهایی این تخفیف شامل میشود که 20 امتیاز از باشگاه مشتریان شما کسب کرده اند. این روند دو مزیت دارد
1- مشتریانی که عضو ثابت شما هستند متوجه خواهند شد که شما برای آنها ارزش قائل هستید و آنها را بالاتر سایر مشتریان قرار داده اید
2- مشتریانی هم که عضو باشگاه شما نیستند کنجکاو شده و به دنبال این هستند که شرایط عضویت باشگاه مشتریان شما برای بهره مندی از تخفیفات شما چیست و احتمال دارد به مرور تبدیل به مشتریان وفادار شما شوند.

با کمی جستجو در اینترنت سایت های ایرانی زیادی را مشاهده خواهید کرد که با پرداخت هزینه ثابت سالانه یا پورسانتی از فروش ماهانه ، این قبیل سامانه ها را در اختیار شما قرار داده تا بتوانید برای مشتریان خود سطح بندی کنید و در واقع یک بازی سازی خوب را برای افزایش مشتریان پیاده سازی کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

دانلود رایگان واتساپ مارکتینگ

برای ارسال پیام تبلیغاتی در واتساپ همین الان محصول واتساپ مارکتینگ را دانلود کنید
دانلود محصول
نگران نباشید ،  اصلا ایمیل و پیام های مزاحمت آمیز ارسال نخواهیم کرد!
close-link

دانلود فایل های ضمیمه

دانلود
نگران نباشید ایمیل های مزاحمت آمیز ارسال نخواهیم کرد !
close-link