برای اینکه بر سر زبان باشید ، احساسات را در مشتریان تقویت کنید.

اگر چیزی برایمان اهمیت داشته باشد برای دیگران هم بازگویش میکنیم. اگر محیط کارمان یک حس خوب را منتقل کند و مردم از در آنجا بودن لذت برده و حس خوبی برایشان ایجاد شود آن را برای دیگران نیز تعریف میکند.مثلا میگویند وقتی دیروز به مغازه خشکشویی سرکوچه رفتم بوی عطر مواد شستشو همه جا را فرا گرفته بود فکر کنم از مواد باکیفیتی استفاده میکنند! یا اگر در فروشگاه یا شرکت مان از یک موزیک بی کلام آرام استفاده کنیم حس آرامشی به مراجعه کنندگان دست خواهد داد که علاوه بر احتمال بیشتر ماندن در فروشگاه ، ممکن است این حس خوب را با دیگران به اشتراک بگذارند.هرگاه ما بتوانیم احساسات مثبت مثل شادی و احساسات منفی را مثل ترس در مخاطبین برافروخته کنیم می توانیم یک تبلیغ تاثیر گذار بسازیم که در ذهن مخاطب نقش بسته و آن را برای دیگران نیز عنوان کند.

این روزها که در حال نوشتن کتاب حیات دوباره یک کسب و کار هستم یک تبلیغ  تلوزیونی شرکت روغن طبیعت در حال پخش است که به این موضوع می پردازد که اگر به دنبال سلامت فرزند خود هستید از روغن های غیر تراریخته طبیعت استفاده کنید. همه مردم روی فرزندانشان حساس هستند و این تبلیغ باعث میشود حس بیشتری را در ذهن مخاطب ایجاد کند.یا بعضی وقت ها شاید لازم باشد در تبلیغات حس ترس را بیشتر نشان دهیم تا احساسات منفی باعث شود ما آن کار را انجام ندهیم و کار صحیح را انتخاب کنیم.اگر یادتان باشد تبلیغات متعدد تلوزیونی حاکی از این قضیه بود که در اثر نبستن کمربند ایمنی حین رانندگی چه صوانح دلخراش روی خواهد داد.این موضوع باعث میشود  حس  ترس در مخاطب فعال شود و ناخوداگاه هنگام رانندگی کمربند ایمنی خود را ببندد.

روی محصولات و خدمات خودتان تمرکز کنید و ببینید چه حس های مثبت یا منفی در مخاطبینتان ایجاد خواهد کرد و از آنها در تبلیغات استفاده کنید.

در خانه بازی که به اتفاق همسرم راه اندازی کرده بودیم سعی شد از ابتدا به مشتریان القا شود که اگر بچه های خود را بدون حضور خودشان در مجموعه ما بگذارند فرزندان امنیت لازم را خواهند داشت و در دراز مدت شاهد این موضوع بودیم که علی رقم وجود خانه های بازی بزرگتر و مجهز تر ، والدینی که قصد داشتن فرزند خود را برای نگهداری به خانه بازی بسپارند به ما مراجعه می کردند چون وقتی حضور داشتند متوجه این موضوع شده بودند که مربیان مجموعه مدام حواسشان به فرزندان هست بویژه فرزندانی که والدین آنها در مجموعه حضور ندارد.همین موضوع ساده باعث شده بود که مراجعات بیشتری را داشته باشیم.

یک ترفند ساده :

سعی کنید شماره مشتریان خود را با نام یا نام خانوادگی در گوشی خود ذخیره کنید .هنگامی که مشتری به شما تماس می گرید و شما میفرمایید سلام آقای اجری ! مشتری توقع این را ندارد که ما اورا بشناسیم و شماره اش را ذخیره کرده باشید و همین امر  ساده باعث میشود یک حس نزدیکی به شما داشته باشد و در ادامه، فروشتان بهتر رقم خواهد خورد.

اگر تبلیغات ما ایجاد حیرت ( شگفتی -تعجب ) کند یا باعث شادی یا حتی خشم واضطراب (ترس) در مخاطب شود باعث به اشتراک گذاری تبلیغ بین افراد خواهد شد.

البته مطالب مثبت بیشتر از مطالب منفی به اشتراک گذاشته میشوند چرا که مردم دوست دارند بیشتر در مورد مطالبی با همدیگر صحبت کنند که به آنها حس خوبی را منتقل میکند.

عامل دیگری که باعث میشود مطالب بین افراد بیشتر رد و بدل شود حرکت و هیجان زیاد است . دانشمندان اثبات کردند  تبلیغاتی که در محیط های ورزشی منتشر میشود به دلیل تحرک ورزشکاران بیشتر بین یکدیگر باز گو میشود همین طور هنگامی که در حال دیدن یک فیلم مهیج و ترسناک هستیم اگر در نقطه اوج فیلم یک تبلیغ پخش شود غالبا توجه بیشتری را به خود جلب میکند.

بنابراین هر کاری که باعث شود شادی ، هیجان ، اضطراب و در کل احساسات مخاطب تحت تاثیر قرار بگیرد باعث به اشتراک گذاشتن آن موضوع در مخاطبین خواهد شد.

 

برگرفته شده از کتاب حیات دوباره یک کسب و کار
نوشته : محمد جعفر اجری

دیدگاهتان را بنویسید

دانلود رایگان واتساپ مارکتینگ

برای ارسال پیام تبلیغاتی در واتساپ همین الان محصول واتساپ مارکتینگ را دانلود کنید
دانلود محصول
نگران نباشید ،  اصلا ایمیل و پیام های مزاحمت آمیز ارسال نخواهیم کرد!
close-link

دانلود فایل های ضمیمه

دانلود
نگران نباشید ایمیل های مزاحمت آمیز ارسال نخواهیم کرد !
close-link