ورزش و تجدید حیات کسب و کار

اگر دقت کرده باشید روز هایی که فعالیت بدنی بیشتری داریم ناخودآگاه توانمندی ذهنی ما نیز افزایش پیدا کرده و باعث می شود کارایی بیشتری در آن روز داشته باشیم بنابراین برای اینکه بتوانیم دوباره حیات کسب و کارمان را بدست بیاوریم باید مغز خود را تقویت کنیم .یکی از روشهای افزایش کارایی مغز، ورزش کردن است. ورزش های هوازی(دویدن-دوچرخه سواری-راه رفتن سریع-طناب زدن……) بخشی از مغز به نام “هیپوکامپ” را که در قسمت حافظه و یادگیری قرار دارد، تحت تأثیر قرار میدهد. بنابراین با ورزش کردن حافظه را تقویت میکنیم. بطور مثال پژهشگران به این نتیجه رسیدند که ورزش پیاده روی و دوچرخه سواری در طول یادگیری لغات یک زبان خارجی به جریان یادگیری کمک زیادی میکند.

ورزش کردن علاوه بر تقویت مهارت های یادگیری و تقویت حافظه تأثیر زیادی روی افزایش تمرکز دارد. طبق نتایج مطالعات بسیاری روی دانش آموزان ،مشخص شد که انجام تمرینات ورزشی سبک به مدت ۲۰ دقیقه باعث کاهش حواس پرتی و تقویت مهارت های یادگیری، خودکنترلی، چند عملکردی و در نتیجه بهبود وضعیت تحصیلی خواهد شد. تمریناتی که باعث تقویت تعادل بدن و هماهنگی بین ذهن و جسم می شوند تأثیر فوق العاده ای بر افزایش تمرکز دارند بنابراین بهتر است هر روز، قبل از اینکه به سر کار برویم حداقل 20 دقیقه ورزش های هوازی داشته باشیم تا بتوانیم تمرکز بهتری برای پشت سر گذاشتن چالش های روزانه داشته باشیم.

ورزش کردن باعث افزایش جریان خون به مغز، افزایش هورمون رشد، گسترش عروق خونی در مغز و نورون(سلول)های جدید می شود. آن دسته از تمرینات ورزشی که باعث بهبود تعادل، هماهنگی و چابکی فرد می شود تأثیر فوق العاده ای بر ساختار و عملکرد مغز دارد.مساله ای که شاید کمتر به آن پرداخته شده باشد، تاثیر ورزش بر کارایی مغز است. انجام ورزش به معنای داشتن شرایط فیزیکی مناسب، قلبی سالم و ماهیچه هایی قوی است. آنچه که اطلاعات کمتری درباره آن داریم، تاثیر ورزش در رساندن هوای تازه به پرده مغز است. علاوه بر احساس شادابی که ورزش ایجاد می کند، اتفاقات شیمیایی نیز در بدن صورت می گیرد. بالا بردن حافظه و هوش ، جلوگیری از افسردگی و استرس از تاثیرات ورزش است.

دویدن تاثیرات شگفت آوری بر حافظه دارد و باعث تولید نرون های مغزی جدید می شود. مطالعات پزشکی نشان داده است که موش هایی که فعالیت فیزیکی مداوم داشتند ۲٫۵ برابر بیشتر نرون تولید می کنند. فعالیت ورزشی باعث بهتر شدن شرایط رگ های خونی در هیپوکامپ (ناحیه مغزی) می شود.این رگ های خونی نقش مهمی دارند، زیرا به نرون های جدید خونرسانی می کنند. این فعالیت باعث جلوگیری از تحلیل رفتن مغز و تغییرات سلول های خاکستری و قسمت سفید مغز می شود. بنابراین از دست دادن کمتر نرون ها از ایجاد بیماری های مزمن همچون آلزایمر جلوگیری می کند. انجام دادن ورزش باعث می شود، بهتر اکسیژن به بدن برسانیم. 

با توجه به مطالعه‌ای جدید بر روی موش‌ها، به نظر می‌رسد بعضی از ورزش‌ها نسبت به بقیه برای تقویت مغز مفیدتر باشند. برای اولین بار، دانشمندان تأثیرات عصبیِ انواع مختلف ورزش‌ها را بر روی مغز با هم مقایسه کردند و بین دویدن، تمرین با وزنه و تمرینات وقفه‌دارِ با شدت بالا

نتایج جالبی کسب  شد و نشان می‌داد شاید تمرینات سخت برای سلامت طولانی مدت مغز گزینه‌ی مناسبی نباشند!!

دیدگاهتان را بنویسید

دانلود رایگان واتساپ مارکتینگ

برای ارسال پیام تبلیغاتی در واتساپ همین الان محصول واتساپ مارکتینگ را دانلود کنید
دانلود محصول
نگران نباشید ،  اصلا ایمیل و پیام های مزاحمت آمیز ارسال نخواهیم کرد!
close-link

دانلود فایل های ضمیمه

دانلود
نگران نباشید ایمیل های مزاحمت آمیز ارسال نخواهیم کرد !
close-link